A hideg idő beköszöntével fontos odafigyelnünk az egészségünk megőrzésére és a testünk hőháztartásának fenntartására is.

Ebben segíthetnek a finom meleg ruhaneműk, valamint melegítő hatású ételek, italok fogyasztása is, testünk melegen tartása érdekében.

Melegítő hatású zöldségekből sokat kell fogyasztani.A kínai kultúra megkülönböztet melegítő hatású, hűtő és semleges hatású ételeket is, ahol a yin és a yang egyensúlya kap nagy szerepet. Ugyanis a melegítő hatású, yang típusú ételeket a férfi erővel állítják párhuzamba, így télen ajánlottak. Ilyen zöldségek a hagymafélék, a gyökérzöldségek, a petrezselyemgyökér, a répa, a krumpli, a cékla, a fekete retek, a csicsóka, a sütőtök, a hüvelyesek, a padlizsán, a zeller és a káposztafélék. Gyümölcsök közül javasolt a szilva, a gránátalma, a kumquat, sárgabarack, őszibarack és a cseresznye.

Csonthéjasok, gabonák, magvak közül pedig a gesztenye, a mogyoró, a dió, a mák, a köles, az amarant, a zab, a lenmag, a tökmag, a hajdina is megtalálható ezek közt az élelmiszerek. Ezen kívül még a mandulaolaj és a méz is a yang típusú élelmiszerek csoportjába tartozik, tehát melegítő hatású. A húsok közül a vörös húsok, mint a marha, a bárány, a sertés, a vadhúsok melegítenek, de ide tartozik a kacsa is.

Ezekből az összetevőkből mindenképpen érdemes válogatni, hogyha szeretnénk megőrizni testünk hőháztartását. Bár a kínai gyógyászat és az öt elemre épülő táplálkozás úgy tartja, hogy télen inkább a levesé legyen a főszerep, ez nem jelenti azt, hogy nem lehet a többi más élelmiszerből is fogyasztani. Vannak például „semleges hőhatású élelmiszerek”, mint például a halfélék, amiket szinte mindig lehet fogyasztani. De vannak kifejezetten melegítő hatású halak: tonhal, tőkehal, lepényhal. A legfontosabb az egyensúly megtalálása, ezt tartsuk szem előtt.

A yin típusú ételeket sem kell száműzni az étrendünkből, csupán oda kell figyelni, hogy mit eszik melléjük az ember, mikor eszi azokat, illetve hogyan (sütve, főzve, párolva, blansírozva, nyersen) készíti el őket és milyen fűszereket használ az elkészítéskor.

A kínaiak szerint minél tovább főzik az ételt, annál több energiát tárol magában.

A fentiek után egyértelmű, hogy a fűszerezésen is nagyon sok múlik. A magyaros ételek túlnyomó része melegítő hatású. A legjobb melegítő fűszerek a gyömbér, a feketebors, a kurkuma, a chili, a fokhagyma, a curry, a koriander, a fahéj, az édeskömény, az ánizs, a csillagánizs, a szegfűszeg, a kardamom, a fűszerpaprika, a kömény, a bazsalikom, a kakukkfű, a mustár, a szerecsendió, az oregano, a torma és a Cayenne-bors is. A legtöbb fűszer a keleti ízvilág alapvető fűszerkészlete, amiket ma már itt Európában is egyre többet használnak.

Az sem lehet véletlen, hogy a forralt borban, a mézes kalácsban és a Chai Latte-ban is több fűszer is megtalálható ezek közül. Amellett, hogy nagyon finom ízük van, amik ősszel és télen közelebb visznek minden embert az ünnepi hangulathoz, számos jótékony hatásuk is van ezeknek a fűszereknek. Van köztük olyan is, amelyet a házi gyógymódok körében már itt Európában is jól lehet ismerni. Akiknek hőhullámuk vagy magas vérnyomásuk és/vagy gyomorfájdalmuk van, azok az említett fűszereket csak kis mennyiségben fogyasszák!

Azonban, ha valakinek rossz a hőérzete és állandóan melege van vagy fázik, nem csak a megváltozott időjárási körülmények lehetnek az okai.

A rossz vérkeringéstől fázhatunk.Számos olyan alternatíva felmerülhet még, amikről egyáltalán nem tehet az időjárás. Az egyik ilyen a túlzott soványság. Ez lehet akár szándékos is, viszont vannak, akik genetikailag ilyenek. Ilyenkor, ha valaki az alacsony testzsírszázalék mellett nem eszik eleget, akkor még a metabolizmusa is le tud lassulni, aminek a következménye a fázás, tehát a negatív testhőérzet.

Egy másik alternatíva a rossz keringés, aminek következtében csak a végtagok hűlnek le, de a testhőérzet megmarad a komfortzónán belül. Viszont ez nem feltétlen szív- és érrendszeri probléma, mert lehet más kór is a kiváltója. Ilyen például a rosszul működő pajzsmirigy, a Raynaud-kór, illetve a cukorbetegség is. Vigyázat, aki télen enyhén izzad vagy magas vérnyomása van, ritkában egyen melegítő ételeket!

Ezeken kívül a hidegérzetet okozhatja még alváshiány, dehidratáltság, vitaminhiány (vas és B12) is. De a nem elég nagy izomtömeg is befolyásolhatja negatívan testünk hőérzetét. Ez azért lehetséges, mert az izomzat hőtermeléssel segít fenntartani a testhőmérsékletet, ami az anyagcsere ösztönzésével jár.

A dr. Teng rendelő és a Victoria Oriental Culture & Health cég termékei között megtalálható egy kifejezetten vérkeringésre kifejlesztett termék, a V&A kapszula.

Az agy-, a szív-, az érrendszer normál állapotának fenntartását a méregtelenítést segítheti elő. A visszereket és a vénagyulladást csökkenheti, a visszér okozta fájdalmat enyhítheti, elősegítheti a véráramlást a különböző szerveknél és a különböző ízületeknél. Emellett segíthet a szem-, a fül-, az egész immunrendszer erősítésében, a fáradtság leküzdésében, a fázós végtagok „felmelegítésében”, a menstruációs fájdalom csökkentésében, a ciszta, a mióma megelőzésében.

Arra kell törekedni, hogy a testben ne alakuljanak ki gócpontok, ahol az energia meg tud rekedni. Ezt nemcsak táplálkozással, hanem rendszeres mozgással is tudjuk segíteni. Télen pedig sosem árt a meleg sapka, sál, zokni, csizma és a kesztyű a melegítő hatású ételek, italok, fűszerek mellé.

Pin It on Pinterest